Dron Academy

Add

4 Rzeczy, o których musisz pamiętać zanim wynajmiesz firmę z dronem

Koniec roku to dobry moment aby wykonać zdjęcia/film z drona Twojego biznesu. Firmy oferujące usługi statkami bezzałogowymi rosną, jak grzyby po deszczu. Co powinniśmy wiedzieć, aby uniknąć rozczarowania?

1. Zapytaj o pozwolenie na lot

Każda firma zajmująca się profesjonalnie filmowaniem z powietrza, powinna na etapie przygotowywania oferty sprawdzić, jakie pozwolenia są konieczne aby latać w danej lokalizacji. 
Oczywiście jedno miejsce może być objęte restrykcjami, a inne nie. Może się zdarzyć, że operator drona, ze względu na obostrzenia nie będzie mógł latać. Wszystko zależy od konkretnego przypadku. Musimy mieć jednak pewność, czy firma lata dla nas zgodnie z prawem.

2. Poproś o skan licencji

Wszyscy operatorzy wykorzystujący drony komercyjnie muszą mieć ważne świadectwo kwalifikacji UAVO, potocznie zwanym licencją. Po za wymaganiami prawnymi jest to gwarancja, że operator zdał egzamin praktyczny i teoretyczny organizowany przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Dodatkowymi dokumentami operatora są: ubezpieczenie, badania lekarskie oraz certyfikat przejścia obowiązkowego kursu przygotowującego do egzaminu.

Licencja operatora Dron Academy:

3. Zapytaj o doświadczenie firmy

Drony to bardzo niebezpieczne narzędzie w nieodpowiednich rękach. Filmowanie z powietrza wymaga dużo ostrożności i doświadczenia ze strony operatora. Brak jednej z tych cech może mieć bardzo przykre konsekwencje dla firmy, jak i klienta. Pamiętajmy również, że profesjonalna i doświadczona firma wcale nie musi być droga. Często te niedoświadczone mogą zawyżać ceny. Aby zlecenie przebiegło bezpiecznie, należy pamiętać również o kilku zasadach, które mogą obniżyć ryzyko wypadków:

Operator nie powinien latać:

  • blisko ludzi
  • nad skupiskami ludzi
  • blisko budynków i samochodów
  • wyżej niż 150m
  • gdy nie ma drona w zasięgu wzroku (o ile nie posiada uprawnień BVLOS)
  • w małych pomieszczeniach (zwłaszcza gdzie przebywają ludzie)
  • podczas porywistego wiatru
  • w deszczu

 Klienci Dron Academy:

4. Sprawdź jakość sprzętu

Przy wyborze odpowiedniego sprzętu do realizacji zlecenia musimy pamiętać, że o jakości naszych materiałów decyduje przede wszystkim optyka oraz stabilizacja obrazu. Pamiętajmy jednak, że rozdzielczość nie decyduje o jakości materiału,. a jedynie o wielkości obrazu. Na jakość materiału składa się wiele czynników. Warto poprosić firmę o próbki materiałów z każdego z oferowanych dronów i ocenić jakość samemu. Drugim sposobem jest znalezienie porównań, czy recenzji na przykład na portalu YouTube. 

Dobór sprzętu jest bardzo ważny, ponieważ pozwoli optymalizować koszty i uchroni nas przed ewentualnym naciąganiem firm na słabej jakości sprzęt w cenie profesjonalnych dronów. Unikajmy dronów z kamerkami sportowymi typu GoPro, ponieważ są to typowo rekreacyjne urządzenia. Pamiętajmy, że zlecenie na półprofesjonalnym sprzęcie takim jak np. DJI Phantom 4, DJI Mavic PRO czy DJI Spark będą kosztować mniej niż na sprzęcie profesjonalnym, takim jak DJI Inspire 1 PRO, DJI Inspire 2, czy DJI S900.

Autor: Dron Academy – Filmowanie i fotografia z drona Model: DJI Inspire 1 PRO

Inne Posty