Mała wielka rewolucja w powietrzu

W obszarze militarnym dronów używa się do patrolowania, rozpoznania i monitorowania. Podobne działania mogą być wykonywane w przestrzeni cywilnej. Jeśli jednak wojsko w pewien sposób sformalizowało stosowanie dronów na swoje potrzeby, to brak takich uregulowań ciągle jeszcze uniemożliwia ich szerokie wykorzystanie dla potrzeb cywilnych. Nie wchodząc jednak w szczegółowe techniczne, prawne i legislacyjne zawiłości związane z organizacją i regulację rynku dronów, skupmy się na pięciu głównych branżach, które już przez te maszyny zostały zrewolucjonizowane.

Ratownictwo i misje poszukiwawcze

Zaczynamy od ratownictwa, jako że życie ludzkie należy zawsze stawiać na pierwszym miejscu. Potencjał tkwiący w dronanch w zakresie szeroko pojmowanego ratownictwa i akcji poszukiwawczych jest ogromny, aczkolwiek jak na razie wykorzystywany ciągle jeszcze w niewielkim stopniu. Próby treningowe, czynione również w Polsce wskazują, że drony wyposażone w kamery termowizyjne i inny sprzęt obserwacyjny są niezwykle pożytecznym narzędziem do poszukiwania osób zaginionych w górach. Zresztą sprawdziło się to już w wielu przypadkach w praktyce, czego przykładem może być zakończona sukcesem akcja ratownicza dotycząca jednego z naszych rodaków, który zaginął w chorwackich górach. Dron jest w stanie wykryć osobę poszukiwaną, a także nakierowywać ratowników spieszących z pomocą. Drony mogą być wykorzystywane przez ratowników wodnych, a także przez strażaków. Dron może wystartować znacznie szybciej niż jakikolwiek samolot i to z dowolnego miejsca. W akcjach ratowniczych największe znaczenie ma szybkość prowadzenia działań, a drony mogą znakomicie ją zwiększać. Drony już teraz są wykorzystywane do pożarowych obserwacji lasu oraz obserwacji ruchu drogowego.

Geodezja

Geodeta nie wybiera miejsca, w którym ma dokonać pomiarów. Geodeta musi zrealizować powierzone mu zadanie i tyle. Wykonywanie pomiaru sytuacyjno-wysokościowego może być karkołomnym i groźnym dla życia czy zdrowia zadaniem w trudnym i niedostępnym terenie; mogą to być bagniska, obszary podmokłe lub skaliste urwiska i strome stoki górskie. Prace pomiarowe wykonywane w takich miejscach tradycyjnymi metodami są czasochłonne, kosztowne i niebezpieczne. Rozwiązaniem problemu jest zrobienie pomiaru na podstawie tak zwanej ortofotomapy, która zostaje wygenerowana na podstawie serii zdjęć wykonanych przez bezzałogową maszynę latającą. Taki dron potrafi w czasie „nalotu” trwającego zaledwie kilkadziesiąt minut zrobić blok zdjęć fotogrametrycznych na obszarze 1 km2. Odpowiednie programy komputerowe na podstawie analizy tych zdjęć wygenerują żądane pomiary w błyskawicznym tempie. Oczywiście takie pomiary już są w świecie robione, a należy sądzić, że masowe wykorzystanie dronów w geodezji to kwestia bardzo niedalekiej przyszłości.

Budownictwo

Skala możliwości zastosowań dronów w budownictwie jest ogromna. Jednym z takich zastosowań może być audyt inwestycji. Użycie bezzałogowego drona, odpowiednio oprzyrządowanego, umożliwia przeprowadzenie inspekcji trudno dostępnych miejsc bez konieczności montowania rusztowań czy stawiania specjalnych drabin. Przy jego pomocy można na przykład uzyskać z góry widok dachów bardzo wysokich budynków, kominów przemysłowych czy masztów. Można go użyć do przeprowadzenia badania budowli grożących zawaleniem albo do bieżącego monitorowania procesów budowlanych. Zastosowanie dronów ułatwić może późniejsze zarządzanie inwestycją czy prowadzenie prac konserwacyjnych, szczególnie na obiektach o dużej wysokości, takich jak mosty, wieże, dachy budynków. Drony ułatwiać mogą, przy pomocy kamer termowizyjnych, identyfikację punktów utraty ciepła w wysokich budynkach, a w geotechnice posłużą do badania sruktury gruntu.

Rolnictwo

Oczywiście drony nie są w stanie zastąpić samolotów rolniczych wykonujących opryski upraw. Są zbyt małe, a zasięg ich lotu tak w przestrzeni, jak i w czasie jest mocno ograniczony. Niemniej i w rolnictwie mogą być one doskonałym uzupełnieniem dla swoich większych i starszych braci. Mogą one służyć chociażby do programowania optymalnego wykorzystania maszyn rolniczych, do sporządzania map oraz do monitorowania stanu upraw.

Agencje reklamowe

Możliwości dronów w akcjach reklamowych są przeogromne. Mimo, że ten wątek umieściliśmy na końcu naszej toplisty, to trzeba powiedzieć, że reklama jest tą dziedziną naszego życia, która jak do tej pory w największym stopniu i najefektywniej wykorzystuje potencjał dronów. Współczesny rynek reklam to niezwykle prężna gałąź biznesu, generująca ogromne zyski. Duża konkurencja na tym rynku zmusza jego uczestników do ciągłego poszukiwania nowych sposobów na zdobywanie klientów. Ogromną rolę w promocji wszelkiego rodzaju produktów odgrywają filmy. Drony pozwalają na stosunkowo tanie i szybkie produkowanie takich filmów. Szczególnym wzięciem cieszą się tutaj filmy promujące turystykę, wydarzenia kulturalne czy festyny. Zdjęcia zrobione z lotu ptaka robią niesamowite wrażenie. Drony wykorzystywane są również przez osoby prywatne do robienia ciekawych zdjęć z różnych wydarzeń rodzinnych.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.