Media o nas:

 

 

Ortofotomapy z drona

Google Maps, a także wiele innych usług o podobnym charakterze, nie mogłyby funkcjonować bez map lotniczych, inaczej zwanych ortofotomapami. Stanowią one graficzne uzupełnienie elektronicznych map, które oddają wygląd danego terenu w większej ilości szczegółów. Do tej pory w celu tworzenia takiej dokumentacji wykorzystywano zwykłe zdjęcia lotnicze. Te jednak są drogie i mają nie najlepszą jakość. Jednak teraz, dzięki bezzałogowym statkom powietrznym można wykonać to dużo taniej i prościej, a przy tym w dużo wyższej rozdzielczości.

Chcąc skorzystać z takiej usługi, warto postawić na pewnego partnera, który dysponuje niezbędną flotą dronów z aparatami o odpowiedniej rozdzielczości i wielkości matrycy, która odda więcej szczegółów fotografowanego obrazu. Takim partnerem może być dla Państwa firma Dron Academy.

Wysokiej klasy sprzęt do tworzenia map lotniczych

Nasza firma specjalizuje się w wykonywaniu różnych usług za pomocą UAV. W ramach fotogrametrii lotniczej możemy dla Państwa stworzyć w wysokiej rozdzielczości i szczegółowe mapy danego obszaru. Posiadamy nowoczesny sprzęt, dzięki któremu stworzymy dla Państwa w całości uszczegółowioną mapę, oddającą lokalne warunki. W naszej flocie znajduje się między innymi dron, wyposażony kamerę o matrycy 17,2 Mpix, zdolnej do chwytania obrazu w 4K, co przekłada się na wysoką jakość uzyskanego materiału.

Jak tworzymy ortofotomapy z drona?

Wszystko zaczynamy od zaplanowania prac. Na tym etapie ważne jest określenie, jak duży areał ma podlegać fotogrametrii, by odpowiednio dobrać drona pod względem zasięgu. Nie mniej istotny jest wybór odpowiedniej kamery – od wielkości matrycy zależy bowiem ilość szczegółów uchwyconych na fotografiach, a tym samym – na powstającej z nich ortofotomapie. Określa się również, jakie ma być pokrycie podłużne i poprzeczne wykonywanych zdjęć. To zaś dobiera się do kryteriów szczegółowości mapy – im więcej ma być detali i im bardziej ma być precyzyjna, tym gęstsze ono musi być.

Kiedy już jest się w terenie, należy stworzyć odpowiednie fotopunkty (osnowy fotogrametryczne), które wyznaczają obszar objęty misją. Najczęściej wybiera się punkty charakterystyczne lub maluje się je białą farbą. Należy też wykonać odpowiedni pomiar, z zastosowaniem technik geodezyjnych.

Warto również wspomnieć o warunkach prawnych, w jakich ma się odbywać lot – mianowicie w zależności od wysokości wykonywanych dronem przelotów, może pojawić się konieczność uzyskania odpowiedniego zezwolenia (jeśli UAV będzie wchodził w kontrolowany obszar nieba).

Po wykonaniu całego zadania w terenie otrzymujemy dane z GPS i IMU, w których znajdują się informacje o lokalizacji wykonanych przelotów i kątach wychylenia aparatu. Po zebraniu pozostałych niezbędnych danych następuje cyfrowa obróbka zdjęć. W rezultacie tego procesu otrzymuje się gotowe ortofotomapy.

Gdzie fotogrametria lotnicza znajduje swoje zastosowanie?

Technologia ta ma szerokie zastosowanie nie tylko w geodezji (w tworzeniu map), ale ortofotomapy stosowane są również w branży budowlanej, leśnictwie i marketingu. Fotogrametria lotnicza, wykonana dronem, pozwala na stworzenie szczegółowej dokumentacji.

Jeśli poszukujecie Państwo profesjonalnych usług, związanych z tworzeniem fotomap za pomocą bezzałogowych statków lotniczych, to zachęcamy do skorzystania z usług Dron Academy.

 

 

WYCENA INDYWIDUALNA

 

  

przykładowe zdjęcie ortofotomapy przy użyciu drona

 

 

 

Fotogrametria lotnicza

  Zaletą ortofotomap jest ogromny potencjał informacyjny oraz interpretacyjny – tego typu odwzorowania obszarów naszego globu należą obecnie do najpopularniejszych produktów fotogrametrii lotniczej w wielu krajach na całym świecie. Ortofotomapy wykonane z drona wykorzystuje się w wielu dziedzinach takich jak m.in.:
 ortofotomapa kopalni
  • budowlanej – pozwala na stworzenie dokumentacji przed inwestycją, w jej trakcie oraz po zakończeniu,

  • geodezji – tworzenie map,

  • leśnictwie – dzięki nim można zbadać, jaki jest stan zdrowotny drzewostanu oraz określić jego klasy wiekowe,

  • marketingu – wykonywanie materiałów promocyjnych dla inwestorów, samorządów, przedsiębiorców.

  Ponadto ortofotmapy mają zastosowanie przy badaniu i monitowaniu wałów przeciwpowodziowych (zarządzanie kryzysowe) czy tworzeniu innej dokumentacji.